The news is by your side.

Güncel Dolar Yorum ve Analizleri, Uzmanların Dolar Tahminleri

0

Dünyada ve Türkiye’de fiyatı en çok takip edilen dolar hakkında uzmanların görüşleri yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Biz de bu başlık altında bankaların ve yatırım kuruluşların dolar yorumları ile güncel dolar analizlerini sizlerle paylaşmak istedik. Bir çok farklı döviz yorumuna güncel olarak ulaşabileceğiniz bu sayfa her gün yenilenmektedir. Size güncel dolar yorum ve tahminleri sunarak, dolar ne olur, dolar yükselir mi-düşer mi gibi sorularınıza cevap sunmaya çalışacağız.

AnlikDoviz.co Dolar Yorumu 12 Mayıs 2020

Dolar kuru 7 liranın altında fiyatlanmaya devam ediyor. Yurtdışı piyasalar 2 gündür negatif seyirde hareket ediyor. Dün Borsa İstanbul bu negatflikten etkşlenmemiş ve 100.000 puan üzerinde bir kapanış gerçekleştirmişti. Bu sabah Dow Jones ve Dax gibi önemli endekslerde yaşanan düşüşlerin devamı dikkat çekiyor. Bu satış dalgasının Bist’debir etki oluşturup oluşturmayağı merak ediliyor. Borsalarda yaşanan satışların koronavirüsün 2. dalgası nedeniyle endişenin arması sonucu olduğu belirtilse de henüz bu yönde bir 2. dalga sinyalleri gelmediğini de vurgulamakta fayda var aslında. 

ABD’de açıklanan veriler son derece kötü olmaya devam ediyor ancak yine beklentiler dahilinde olduğunu belirtmekte fayda var. Hatta bazı ekonomik veriler beklentilerden daha iyi gelmekte. FED üyeleri ve Başkan Powell, ekonomiyi daha faza desteklemeleri gerektiğini belirtiyor. Trump, FED Başkanı Powell için bu dönemde iyi işler yapmaya başladığını görmenin güzel olduğunu ancak hala faizler konusunda görüş ayrılığı olduğunu ve negatif faizi desteklediğini söylüyor. Powell ise negatif faiz uygulamasının gündemde olmadığını faydadan çok zarar vereceğini düşüyor. 

 

IŞIK Forex / USDTRY Yorumu – 14 Mayıs 2020

Kurda kritik olarak gördüğümüz 7.00 noktası altında fiyatlamalar devam ediyor. Bu seviye altında kalıcılıklarda satış baskısının devam edebileceğini ve 6.9500, 6.9375 ve 6.9000 seviyelerinin test edilebileceğini düşünmekteyiz. Özellikle 6.90’ın altına sarkması durumunda satış yönlü işlemler daha da derinleşebilir ve kademeli olarak 6.75’lere doğru bir geri çekilme hareketi yaşanabilir.

Tabi bu durumun yaşanması için öncelikli olarak swap kanadında ayrıca küresel tarafta da yine daha fazla pozitif haber akışlarına ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebiliriz. 7.00 üzerine tekrardan çıkması durumunda ise yükselişlerin devamı için 7.10 direnci oldukça kritik olacaktır. Ancak bu direnç öncesinde 7.0185, 7.0330, 7.0500 ve 7.0785 ara dirençlerini takip edebiliriz.

Osmanlı Yatırım / Güncel Dolar Yorumları – 14 Mayıs 2020

Dolar/TL tarafında satıcılı bir seyrin olduğu gözleniyor. Önceki işlem gününde 6.9688 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin pozitif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kayıp %0.1 olarak gerçekleşti. Faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin Dolar/TL’yi aşağı yönlü baskıladığı görülüyor. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan kur için RSI göstergesi 54.00 seviyesinde iken momentumu 99.74 seviyesinde.

Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 6.9709 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 6.9739, 6.9790 ve 6.9820 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6.9658, 6.9628 ve 6.9577 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

İnfo Yatırım / Uzman Dolar Yorumları – 14 Mayıs 2020

Yeni hafta ile birlikte 7.00 seviyesinin altına sarkan ve buralarda tutunmaya çabalayan USDTRY paritesinde gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. Saat 10:00’da Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri TRY varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. Diğer yandan dün FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edildi. Powell özet olarak negatif faize sıcak bakmadığını ve negatif faizin cazip olmadığını belirtti. Ek olarak ABD’den gelen ÜFE verisi izlendi. Gelen veri ile birlikte 2015 yılından beri en büyük düşüşün yaşandığı görüldü.

Yurtiçinde ise cari işlemler dengesi verisi izlendi. Buna göre Mart ayında Türkiye’nin cari işlemler dengesi 4.92 milyar dolar açık verdi. Beklentiler ise 4.45 milyar dolarlık açık olacağı yönündeydi. Gün içerisinde ise sabah saatlerinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler sonrasında TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi takip edilecek. Lira hafta içerisinde dolar karşısında iyi bir performans gösterirken; haftanın ilk iki günü dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olarak dikkatleri üzerine çekti.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.03998 – 7.09348 – 7.16535 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.93268 – 6.87648 – 6.82098 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Ahlatcı Yatırım Güncel Dolar Yorumu – 14 Mayıs 2020

Haftanın ikinci işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de TÜFE Nisan ayında aylık yüzde 0.8 düşerken yıllık bazda artış ise yüzde 0.3’e geriledi, çekirdek enflasyon yüzde 0.4 ile rekor düşüş kaydetmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan cari denge verisi Mart ayında 4,92 milyar Dolar açık verdi.

ABD’de ÜFE Nisan ayında, aylık yüzde 1,3, yıllık bazda ise yüzde 1.2 düşüş gösterdi. Gün içerisinde, Fed Başkanı Powell, ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu söylerken takip edilen gelişmeler ile birlikte Türk Lirası’nın Dolar karşısındaki kazancını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,96 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,93, 6,90 ve 6,88 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,99, 7,02 ve 7,05 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Venbey Yatırım / Dolar Yorum 14.05.2020

Küresel piyasalarda ABD ile Çin arasındaki virüs gerginliği, yurt içi piyasalarda ise dolar/TL’de yaşanan hızlı yükseliş hareketi baskı oluşturmaya devam ediyor. Piyasaların merakla beklediği ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin hafif altında gelmesine karşın tüm zamanların en büyük kaybını yaşadı. ABD tarım dışı istihdam nisan ayında 20,5 milyon gerilerken işsizlik oranı yüzde 14,7 oldu.

Teknik anlamda paritede yukarı yönlü hareketlerde 7.00 ve 7.10 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde 6.90 ve 6.85 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Dolar Ne Olur?

Dolar kuru 2020 yılına oldukça sakin başladı. Abd ile İran arasında patlak veren savaş endişelerine rağmen kurda yükselişler sınırlı kaldı. Sonrasında her iki ülkeden gelen ılımlı açıklamalarla beraber yeni yıla 100 pipse yakın bir düşüşle başladık. Dolar kuru 5,90 altına geriledi ve yükselişbeklentisi içerisinde olan yatırımcıları üzdü.

Dolar tl paritesinde yılın geri kalanında nasıl bir fiyatlama yaşanacağı ise merak konusu. Hem dolar yatırımcıları hem de vatandaşlar tarafından takip edilmekte olan dolar kuru için genel anlamda beklentilerin yukarı yönde. olması dikkat çekiyor.

Dolar Fiyatını Etkileyebilecek Gelişmeler

Dolar ne olur sorusuna cevap verebilmek için ise, 2020’de hangi olaylar doları etkiler sorusunun cevabını bilmek büyük önem arzediyor. Bu nedenle öncelikle bu yıl hangi faktörler doları etkileyebilir şeklinde bir liste oluşturduk.

  • Abd’nin Türkiye’ye yaptırımlar konusunda atacağı olumlu veya olumsuz adımlar dolar kurunu etkiler.
  • Fed‘in ve TCMB’nin uygulayacak oldukları para ve faiz politikaları dolar tl paritesini etkileyecek gelişmeler arasındadır.
  • Türkiye’de iç siyasette yaşanabilecek sorun veya çözümler doları etkileyebilir.
  • Suriye ve Libya’da Türkiye lehine veya aleyhine yaşanabilecek gelişmeler döviz kurunu etkiler.
  • Enflasyon oranlarında yaşanabilecek iyileşmeler veya bozulmalar dolar kuruna etki edebilecek faktörler arasında yer almaktadır.
  • Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin petrol sondaj çalışmalarında olumlu veya olumsuz sonuçlar alabilmesi halinde dolar kuru etkilenebilir.
  • Abd ile İran arasında yaşanan gerilimin artması veya azalması dolar kuruna etki edebilir.
  • Kur veya ticaret anlaşmalarının son bulması ya da yeni anlaşmazlıklar çıkması dolar kurunu etkileyebilecek gelişmeler içerisinde yer almaktadır.

Bunlar ve benzeri faktörler 2020 yılında doları etkileyebilecek gelişmeler arasında yer alıyor. Bu nedenle dolar yatırımı yapacak olanların bu gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekiyor.

2020 Yılında Dolar Yükselir mi?

Dolar kuru beklentileri 2020 yılı için genel anlamda yukarı yönlü. Uzmanların yorumları incelendiğinde dolar kurunda 2020 için yükseliş beklentisi hakim. 2019’un özellikle ikinci yarısında bir çok olaya tepkisiz kalan dolar kuru için bazı analistlerin beklentileri ise yatay ve aşağı yönlü olarak dikkat çekiyor.

Dolar Ne Zaman Düşer?

Dolar almak isteyenlerveya dolar borcu olanlar için dolar kurunda yaşanan düşüşler oldukça önemli. Yine kamu ve özel sektör borçları bakımından da dolar kurunda düşüşler oldukça önemli olmakta.

2020 yılında dolar kurundaki düşüşün önünde olabilecek en büyük nedenler ise, Abd’nin Türkiye’ye karşı uygulayabileceği olası yaptırımlar ile TCMB’den beklenen faiz indirimleri olarak sıralanıyor.

Yine de dolar kurunda özellikle dolar endeksi kaynaklı yaşanabilecek düşüşler de ihtimal dahilinde bulunuyor. Başkan Trump’ın yüksek Abd doları istemediğini her fırsatta açıklaması, doların 2020 yılında küresel bazda gerileyebileceğine işaret ediyor. Bu durum yaşanır ise dolar kurunda da sert düşüşler meydana gelme olasılığı bulunuyor.

Dolar Yatırımı Nasıl Yapılır?

2020 yılında dolar yatırımı yapmak isteyenler için birden fazla alternatif yöntem bulunmakta. Dolar alım-satım işlemlerinin en çok yapıldığı yer ülkemizde şüphesiz bankalardır. Ancak bankalar dışında da dolar alım-satım yapılabilecek alternatif yollar bulunmaktadır.

Döviz büroları, döviz alma ve bozdurma işlemlerinde yatırımcılara ciddi bir alternatif sunmaktadır. Bankalarda olduğu gibi sıra beklemeksizin ve daha uygun makas aralıkları ile alım-satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda dolar yatırımı yapacak olanlar döviz bürolarını da tercih edebilmektedirler.

Dolar yatırımları için kullanılabilecek diğer bir alternatif ise elbette ki forex piyasalarıdır. Forex piyasası dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük fianansal piyasasıdır. Büyük olduğu kadar riskli de olan forex piyasası üzerinden dolar alım-satımı yapmak oldukça kolaydır. Özellikle spread aralıkları uygun olan LordFx, IC Markets gibi brokerlar bu sektörde sık tercih edilmektedir.

2020’de Dolar Fiyatı Beklentileri

2020 yılına nispeten sakin bir başlangıç yapan dolar kurunun, yılın devamında nasıl bir fiyatlama içerisinde olacağı merak ediliyor. Dolar yatırımı yapmış olan yatırımcılar, yükseliş beklerken, ‘dolar düşse de alsam‘ diye bekleyenler ise genellikle düşüş bekliyorlar. Peki uzmanlar ne diyor? Dolar yükselir mi, düşer mi? 2020 dolar tahminleri neler? Kurum ve analistlerin güncel dolar kuru tahminlerini sizlerle paylaştık.

CitiGrup Dolar Tahmini

CitiGroup stratejistleri 2020 yılı için dolar kurunda net fiyat tahminleri vermekten kaçındı. Henüz bu yönde net bir fiyat tahmininde bulunmayan Citigroup analistleri, 2020 yılında büyümenin küresel bazda zayıflayacağını dolayısı ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin de değer kaybedeceğini öngördüklerini açıkladılar. Yani net fiyat tahmini içermese de kurumun TL tarafında değer kaybı beklediği bu nedenle dolar kurunda yükseliş yönlü bir beklenti içeriisnde olduğu söylenebilir.

TCMB Dolar Tahmini

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’da 2020 yılı için dolar kuru öngörülerini paylaştı. Finans piyasaları temsilcilerinin katıldığı beklenti anketinden çıkan rakamlara göre 2020 dolar fiyatı beklentisi 6,30 seviyelerinde bulunuyor.

Fitch’den 2020 için Dolar Tahmini

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, dolar kuru tahminlerini açıkladı. 2020 yılı için yıl sonu beklentisini paylaşan Fitch’in beklentilerinin de yukarı yönlü olması dikkat çekiyor. Fitch 2020 sonunda dolar kurunun 6,60 seviyesinde olmasını bekliyor.

Yeni Ekonomi Programı Kapsamında Dolar Tahminleri

Yeni Ekonomi Programı kapsamında 2020 yılı için dolar kuru beklentisi açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önderliğinde açıklanan YEP kapsamında 2020 yılı için yıl sonu dolar tl beklentisi 6 lira seviyesinde bulunuyor.

JP Morgan Dolar Kuru Tahmini 2020

JP Morgan 2019’un sonlarında doğru bir güncelleme yaptı ve 2020 yılı için dolar kuru tahminini yeniledi. Daha önce 7 lira beklentisini duyuran kurum tarafından yapılan güncelleme sonrasında JP Morgan’ın 2020 dolar tahmini 6,30 seviyesine çekildi.

Sonuç olarak bankaların ve uzman analistlerin 2020 yılı dolar kuru beklentileri incelendiğinde genel anlamda yükseliş yönlü bir beklenti bulunuyor. Yine de temkinli hareket etmekte fayda var. Ayrıca 2020 yılında altın fiyatları da yatırımcılar tarafından merak edilen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor. Bu konu ile ilgili Gazete Forex’in özenle hazırladığı 2020 altın tahminleri sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Güncel dolar analizlerine https://anlikdoviz.co/analizler/dolar-ne-olur.html bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.